Festival Verím Pane! 2021

Milí diváci,
cez víkend 23. a 24. júla vám exkluzívne len na Bodka TV odvysielame celý program festivalu Verím Pane!, ktorý sa už dlhé roky koná na brehu Oravskej priehrady na amfiteátri v Námestove.

Najlepšie informácie sú priamo od zdroja, a preto vám Festival Verím Pane! v nasledujúcich riadkoch predstavia slová samotných organizátorov festivalu.

Milí naši fanúšikovia!

Cez víkend 24. a 25. júla sa v Námestove, na nábreží Oravskej priehrady uskutoční mini verzia nášho hudobného festivalu Verím Pane. Zahrať prídu: Sima Martausová, Timothy, Kapucíni, Credo, Križiaci, Kéfas, Jedno.tu, James Evans Band, The Elements, Magnet a postupne zverejníme na tomto webe aj ďalšie mená.

Pôvodne sme uvažovali nad jednoduchým koncertom na námestovskom amfiteátri, no nakoniec je z toho, vďaka naším partnerom a vďaka ochote účinkujúcich, dvojdňový festival.

Festival Verím Pane 2021 začne v sobotu, 24. júla o 11:00 hod. na námestovskom amfiteátri svätou omšou. Potom od 14:00 hod. bude pokračovať hudobný program približne do 22:30 hod. Podobne to bude aj v nedeľu, o 11:00 hod. svätá omša a potom od 14:00 hudobný program tentokrát do 20:00 hod.

Aby sme dokázali naplniť protiepidemické opatrenia súvisiace s organizáciou hromadných podujatí, rozhodli sme sa hudobný program – od 14:00 hod. spoplatniť symbolickou vstupným. Už teraz si môžete kúpiť dvojdňovú permanentku online, v sekcii LÍSTKY. Celková kapacita je momentálne obmedzená na 500 ľudí. Veríme však, že Námestovský okres bude v rámci Covid automatu v čase festivalu v zelenej farbe a kapacitu budeme môcť navýšiť sa navýši na 1000 ľudí.

Silný, zaujímavý hudobný program

Jubilejnú tridsiatku tak najstarší slovenský gospelový festival oslávi síce skráteným, ale zato silným, koncentrovaným programom. Simu Martausovú netreba zvlášť predstavovať, môžeme očakávať, že predstaví piesne z najnovšieho albumu Oslobodená. Projekt Jedno.tu je nové zoskupenie umelcov, ktorí chcú priniesť do súčasnej kresťanskej tvorby jednotu naprieč mestami a spoločenstvami. Budeme si môcť vypočuť naživo skladby z ich debutového CD, majú už aj niečo nové a môžeme sa tešiť aj na zaujímavé aranžmá známych gospelových piesní. Ich vystúpenie je zároveň modlitbou, ktorú dopĺňa výtvarník Ľuboš Žabenský maľovaním obrazu priamo na pódiu.

V rámci programu nebudú chýbať festivalové stálice, ako sú napr. CredoKrižiaci, ale aj Kéfas – tí oprašujú aj svoje staršie skladby za 27 rokov na gospelovej scéne, ale pripravujú aj nové skladby. “Na Verím Pane sa veľmi tešíme, že sa konečne po dvoch rokoch opäť uvidíme s našimi priateľmi, lebo doma je doma.” nadšene zhrnul spevák z kapely Kéfas, Ľuboš Kútnik. Slovenská gospelová legenda, Kapucíni, stihli počas prvých dvoch vĺn pandémie vydať spevník Kapucíni & Stanley a jeden ich člen, Ondro Tkáč, oslávil životné jubileum – 60 rokov. The Elements sa do Námestova vždy radi vracajú a snažia sa už tradične priniesť rockovejší závan ich energickej hudby a nadšenia, ktorým sa často veľmi ľahko nakazí pohybovo-chtivá časť publika. Priaznivcov kvalitnej chválovej muziky poteší Timothy a po rokoch zavíta na Verím Pane aj multiinštrumentalista, spevák a skladateľ James Evans & Band. Mladých začínajúcich muzikantov budú reprezentovať členovia špecifického zjavu na slovenskej gospelovej scéne, ktorý vznikol pred tridsiatimi rokmi, vedie ho pán učiteľ Juraj Begala a vychoval už nejedného šikovného muzikanta – hudobná skupina Magnet zo ZUŠ v Sečovciach.

Kapela Magnet

To však ešte nie je všetko, ďalší účinkujúci budú postupne zverejnení tu, na webovej stránke v časti PROGRAM.

Tento ročník bude iný ako predošlé ročníky a iný ako sme si mnohí v našom tíme pôvodne predstavovali. Po rôznych diskusiách s organizátormi iných podujatí o protiepidemických opatreniach a všeobecných možnostiach sme sa pokúsili zamerať na podstatu. Chceme stretnutie. Chceme spievať, hrať, počúvať. Chceme aby sa hudba a slovo šírili. Vieru máme, dokonca aj v názve festivalu, nesmieme však zabúdať aj na rozum a pokoru. Dúfame, že sa nám spoločne opäť podarí vytvoriť typickú domácu atmosféru a že spoločnými silami dosiahneme nádherné zážitky v srdciach mnohých ľudí.

Dobrovoľníci

Jedinečnú festivalovú atmosféru dotvárajú dobrovoľníci. Aj tento rok je možné sa zapojiť, organizátori sľubujú vynikajúci teambuilding pri príprave priestoru pre návštevníkov, účinkujúcich a staff. Okrem dobrého pocitu bude odmenou aj festivalové dobrovoľnícke tričko. Registrovať sa je možné už teraz, v sekcii na DOBROVOĽNÍCI.

Tridsiaty ročník

Zakladateľ festivalu, rímskokatolícky kňaz Juraj Drobný, hodnotí 30 rokov festivalu Verím Pane takto: “V roku 1990 sme spolu s farníkmi v Horných Kočkovciach zorganizovali hudobný festival Verím Pane. Nik z nás vtedy netušil, že už o rok neskôr sa na dlhé roky stane najväčším gospelovým podujatím na Slovensku. Ako šiel čas, festival opustil Horné Kočkovce i Považskú Bystricu a po ročnej prestávke v roku 1997 sa v roku 1998 usadil v Námestove. A tam, pri jednej z porád v Katolíckom dome, keď sme hľadali jeho ďalšie smerovanie, odrazu zaznelo: “Doma je doma.” “Je to otrepaná fráza,” poviete mi. Ale ja vám zase poviem, že výstižnejšiu charakteristiku nášho festivalu s názvom Verím Pane (bez čiarky) som dodnes neobjavil. Za tých vyše tridsať rokov, čo je súčasťou slovenskej gospelovej scény, stálo na jeho pódiách množstvo muzikantov, v zákulisí sa vystriedali stovky organizátorov. Dnes už nie je najväčší, ani neudáva smer. No viem, že pokiaľ jeho kľúčovou charakteristikou zostane ono “Doma je doma,” bude trvať a jeho trvanie bude mať zmysel.”

TEŠÍME SA NA VÁS!

Môže sa Vám ešte páčiť...